TARGI PANIEŃSKIE - 19 maja 2019


Targi012

Targi Panieńskie – Heiratsmarkt – to stara, piękna przedwojenna tradycja Ujazdu. Historia Targów Panieńskich sięga 1928 r. Ujazdowski Heiratsmarkt był tak popularny na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, że młodzi przyjeżdżali konno i wędrowali pieszo z odległych wsi i miast. Wszystkich zainteresowanych informowały o tym przydrożne tablice z napisem „Fahr nach Ujest zum Heiratsmarkt”. Tradycja mówi, że dzień wcześniej przebrana Młoda Para jeździła po okolicy strojną bryczką i zapraszała mieszkańców na zabawę. Targi zaczynały się od procesji i mszy świętej w kościółku pątniczym w Studzionce. Legenda głosi, że z tutejszego „cudownego źródełka” pili wodę narzeczeni, by przypieczętować swoją miłość. Wśród różnego rodzaju atrakcji z niecierpliwością czekali na tańce, a zwłaszcza na taniec kotylionowy, który łączył ich nieraz na całe życie. Dla par, które tutaj się poznały, a następnie pobrały miejscowi rzemieślnicy fundowali prezenty ślubne. Po wojnie tradycja Targów Panieńskich popadła w zapomnienie, przeszła do historii.

2 maja 2010 r. po 71 latach przerwy wróciliśmy do organizowania Targów Panieńskich, chcąc je przywrócić mieszkańcom i upowszechnić zwłaszcza wśród młodego pokolenia – jako naturalnego kontynuatora ciągłości kulturowej Regionu. Obecnie podczas organizowanych Targów Panieńskich historia harmonijnie splata się z nowoczesnością. W tym roku na gości również czekało wiele niespodzianek i atrakcji.

 • W programie artystycznym, biesiada śląska MAKULA BAND znani z Radia Silesia i telewizji TVS.
 • Grupy taneczne z Ośrodka Kultury w Ujeździe, zespół śpiewaczy Frohsinn
 • Zespół afrykański JAMBO AFRICA
 • Pokazy i animacje cyrkowe
 • Wieczorem koncert zespołu REGGAESIDE z hitem   „Żyć pogodnie”
 • oraz dyskoteka z Radiem Park, którą poprowadził DJ Michał Andruszko

Nowością na targach był UV SHOW pokaz taneczny w świetle ultrafioletowym w wykonaniu zespołu LOS FUEGOS.

Miłośników sportu zaprosiliśmy nad zalew ujazdowski aby popływać na kajakach.

Podczas imprezy można było bezpłatnie przebadać wzrok, przejechać się dorożką zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Myszką Miki i Minnie.

Burmistrz i Sołtysi podarowali Młodej Parze torty weselne, które zostały pokrojone i rozdane gościom.

Podczas Targów Panieńskich w Ujeździe, Burmistrz Hubert Ibrom uhonorował tytułem: Zasłużonego dla gminy Ujazd – wieloletniego burmistrza Ujazdu Pana Tadeusza Kaucha, podkreślając jak wiele gmina zawdzięcza jego pracy.

Oraz Honorowego obywatela gminy Ujazd Panu Karolowi Cebula , wydawcy „Strzelca Opolskiego” , biznesmena , filantropa, który wyszedł z pomysłem utworzenia strefy gospodarczej w naszej gminie.  

Dla gości w tym dniu przygotowaliśmy wiele bezpłatnych atrakcji:

 • Pokazy i animacje cyrkowe
 • Warsztaty mydlarskie
 • Zamykanie w bańkach mydlanych
 • Brokatowe tatuaże
 • Kolorowe warkoczyki
 • Balonowe cuda
 • Malowanie buziek

A wieczorem młode osoby z niecierpliwością czekały na taniec kotylionowy licząc, że dopisze im szczęście i znajdą swoją drugą połowę.

            Dawniej o ogromnym zainteresowaniu wydarzeniem świadczyła duża ilość wozów i koni stojących w uliczkach wokół rynku. Dziś w tych samych uliczkach stały konie mechaniczne, których ilość była również imponująca.

W rolę tegorocznej młodej pary na Targach Panieńskich wcielili się Paulina Biber i Adrian Treffoń

Paulina jest 17 letnią mieszkanką Ujazdu. Uczęszcza do Technikum w Opolu na kierunku weterynarii. Wybrała ten kierunek ponieważ kocha zwierzęta i dużo czasu i uwagi poświęca opiece nad nimi.

Adrian ma 22 lata jest mieszkańcem Nogowczyc. Ukończył technikum budowlane. Jednak jego pasją jest muzyka, dlatego kontynuuje studia na Akademii Muzycznej w Katowicach, gra na waltorni. I to z muzyką wiąże swoją przyszłość. Pasjonuje go akwarystyka, a więc można powiedzieć, że połączyła ich miłość do zwierząt.

Paulina i Adrian Parą są od 5 sierpnia 2018 r. Pierwszy raz, jak mówią, spotkali się na targach w ubiegłym roku.

Tak więc, Targi Panieńskie przynoszą zamierzone efekty, co oczywiście organizatorów bardzo cieszy, ponieważ jest to druga Młoda Para, która swoją miłość spotkała właśnie na targach.

PRZEBIEG IMPREZY

UROCZYSTE WRĘCZENIE ODZNACZENIA "ZASŁUŻONY DLA MISTA I GMINY UJAZD" PANU TADEUSZOWI KAUCHOWI

UROCZYSTE PRZYJĘCIE TORTÓW WESELNYCH OD SOŁTYSÓW I BURMISTRZA UJAZDU

WYSTĘPY ARTYSTYCZNE:

DZIECI Z  ZESPOŁÓW TANECZNYCH OŚRODKA KULTURY W UJEŹDZIE

DZIECI Z  ZESPOŁU TANECZNNEGO W JARYSZOWIE

ZUZANNA GORKI Z UJAZDU  I  WIKTOR PATOŁA - Szkoła Tańca „Line Studio" w Strzelcach Opolskich

WIKTORIA KAINKA Z UJAZDU  I DAWID JARUSZEWSKI - KLUB SPORTOWY W GLIWICACH

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY FROHSINN

POKAZY CYRKOWE GRUPA LOS FUEGOS

KONCERT ZESPOŁU JAMBO AFRICA

BIESIADA Z ZESPOŁEM MAKULA BAND

KONCERT ZESPOŁU REGGAESIDE

TANIEC KOTYLIONOWY I DYSKOTEKA Z MICHAŁEM ANDRUSZKO Z RADIA PARK

POKAZY UV SHOW- GRUPA LOS FUEGOS

POZOSTAŁE ZDJĘCIA