PRZEDSTAWIENIE "ACH JAK CUDOWNA JEST PANAMA" - 21 czerwca 2016


IMG 9369

 

W  dniu  21 czerwca  w  M-G  Ośrodku  Kultury  w  Ujeździe  odbyło  się  przedstawienie  teatralne,  na  które  zostali  zaproszeni  mieszkańcy  gminy  Ujazd.  Scenariusz  do przedstawienia został opracowany na podstawie  bajki Janosha  pt.:  „Ach  jak  cudowna jest Panama”,  pisarza  pochodzącego ze  Śląska  -  Horsta  Eckerta.  W bohaterów bajki wcielili się zdolni, utalentowani młodzi ludzie, którzy w tym dniu na scenie Ośrodka Kultury mieli swój debiut aktorski.

Wystąpili:

 1. Dominika Muskała
 2. Marta Gruszka
 3. Szymon Altheim
 4. Anastazja Altheim
 5. Wiktoria Mikosz
 6. Kasia Krupa
 7. Amelia Kasprzak
 8. Julia Chwastek
 9. Julia Kasperska
 10. Oliwia Socha
 11. Oliwia Jasińska

Głównymi bohaterami przedstawienia był Miś i Tygrysek, którzy wędrowali w poszukiwaniu wymarzonej Panamy. Po drodze zawierają nowe znajomości z myszką, liskiem, krową. Docierają do Afryki oraz Chin, gdzie poznają śpiewy i tańce regionalne. Ostatnim punktem ich podróży jest Ameryka. Niestety do Panamy nie docierają, a trafiają znowu do swojej chatki nad brzegiem rzeki, gdzie czekają na nich zaprzyjaźnione zwierzątka.

 Nieodpłatne warsztaty teatralne, które były prowadzone w Ośrodku Kultury oraz wyjazdy, które zorganizowaliśmy w miesiącach od marca do czerwca były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2016.

W listopadzie ubiegłego roku Ośrodek Kultury w Ujeździe złożył wniosek o dofinansowanie , uzyskał on pozytywną opinię. Projekt pod nazwą 90 dni z kulturą zaczęliśmy realizować w miesiącu marcu bieżącego roku. Skierowany został do 2 różnych grup wiekowych, a mianowicie dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Program obejmował 3 wyjazdy:

- do teatru Lalki i Aktora w Katowicach na spektakl pt.: „Krawiec Niteczka”, poprzedzony warsztatami teatralnymi prowadzonymi przez aktorów lalkarzy

- do filharmonii - Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

- do Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej

Prowadzeniem warsztatów teatralnych w Ośrodku Kultury w Ujeździe zajęły się doświadczone osoby, polonistka zajmująca się teatrem i nauczycielka muzyki, etnomuzykolożka.

Dzieci pod bacznym okiem pań instruktorek uczyły się swoich ról, przygotowały scenografię, wspólnie opracowały muzykę do przedstawienia. Spektakl łączył elementy żywego teatru, z teatrem lalek i cieni.

Celem naszego projektu „90 dni z kulturą” jest stworzenie nowej oferty kulturalnej mieszkańcom gminy, ułatwienie dostępu do kultury mieszkańcom małych miejscowości, którzy stykają się z barierami finansowymi i komunikacyjnymi.